Se vad som hände på Daytona Sessions 2009


Foto: Daytona Communication

I torsdags bjöd Daytona Sessions vol 2 på nervpirrande prisutdelning i Yet Another Blog Award och inspirerande föreläsningar av Umair Haque, Morris Packer och Katarina Graffman. Och inte bara har arrangerande Daytona den goda smaken att ta noll kronor för kalaset – de ser till att du som inte kunde vara där får se varenda minut från Rival i Stockholm.

Vi börjar med prisutdelningen, där Johan Ronnestam vinner Trender och webbtjänster, Same Same But Different vinner Media – och Please copy me (sisådär sex minuter och tjugofem sekunder in) står som segrare i kategorin Marknadsföring.

Klicka lite nere i högra hörnet för att se filmen i fullskärm.

Inspiration x 3
För dig som är intresserad av internet och framtiden – gärna i kombination – bjuder Daytona här på tre föreläsningar om precis det. Luta dig tillbaka (eller plocka fram anteckningsblocket). Först ut:

Morris Packer: Framtidens mobilanvändande
Morris Packer är projektledare på Bonnier Mobila Tjänster som tillhandahåller mobil expertis inom Bonniersfären.

Katarina Graffman: För att skapa framtid måste man förstå nuet
Katarina Graffman är antropolog på Inculture och expert på massmedia och mediakonsumtion.


Umair Haque: Constructive Capitalism

Umair Haque är chef för Havas Media Lab och bloggare på Harvard Business Publishing.