Våga ta rätt betalt, writers! (Ulla-Lisa Thordén) | Digital föreläsning 25/2 2021

[image_block link="" image="17198" height="394" width="1/1" el_position="first"][color_block color="#24C1FF" header="Våga ta rätt betalt, writers! – öppen digital föreläsning " image="15" height="394" width="1/1" el_position="last"]Ulla-Lisa Thordén leder föreläsning med korta övningar och frågestund den 25 februari 2021.[/color_block]

Är du writer och frilans? Har du svårt att ta vettigt betalt för dina uppdrag? Önskar du att du hade modet och knepen för att höja ditt pris? I den här utbildningsföreläsningen utmanar den sällsynt erfarna säljcoachen Ulla-Lisa Thordén dig att sälja DIN kompetens med självsäkerhet och självklarhet.


Max 10 platser – Föreläsningen är nu FULLBOKAD!


På 2 maxade timmar kommer Ulla-Lisa ge dig knepen, modet och orden som gör att du kan ta bättre betalt. Hon tar upp “the fear factor”, hur du ställer rätt frågor, hur du förhandlar elegant, och hur du bättre paketerar och säljer ditt värde.Våga ta rätt betalt writers föreläsning Ulla Lisa Thorden Please copy me

I föreläsningen ställs du inför viktiga frågor som:

  • Tycker jag att det är fult eller fint att sälja?
  • Har jag rätt kunder idag?
  • Ska jag ta timpris eller “paketpris”?
  • Hur ska jag göra för att våga (ta) mer?
  • Vad skulle det (för mig) innebära om jag tog bättre betalt?

Efter föreläsningen har du koll på:

  • Dina egna unika styrkor
  • Skillnaden mellan värde och prislapp och hur du ser på dessa begrepp
  • Hur du hanterar situationer när prislappen kommer på tal
  • Ditt val av prisstrategi
  • Att våga mer och känna styrka!
Föreläsningen sker “live” i Zoom, och du har alla chanser att ställa frågor och gör inspel. Efteråt fortsätter diskussionerna i en gemensam Slack-kanal. Max 10 deltagare.

En föreläsning för copywriters, content writers och UX-writers

Den här föreläsningen ihop med Ulla-Lisa Thordén är helrätt för dig som är copywriter, UX-writer eller content writer/innehållsskapare med eget företag. Föreläsningen ingår i serien ”Föreläsningar för writers”, där dessa föreläsningar också ingår under våren 2021:
  • Storytelling för writers (26 januari) med Mattias Åkerberg, Please copy me
  • SEO för writers (11 februari) med Michael Wahlgren, Pineberry
  • Nudging för writers (5 mars) med Niklas Laninge, PBM Sweden
Please copy me / Mattias Åkerberg presenterar och arrangerar föreläsningsserien ”Föreläsningar för writers”.

Digital föreläsning om prissättning Ulla Lisa Thorden Please copy meFöreläsare: Ulla-Lisa-Thordén, säljtränare/säljcoach, Republic Consulting

Ulla-Lisa Thordén är säljcoach och föreläsare, och hjälper särskilt specialister (som dig!) som är ovana eller obekväma i att sälja sig själva. Ulla-Lisa har skrivit 7 bästsäljande böcker, och har jobbat i över 40 år, bland annat som förlagschef och vd. Hon kan det mesta om att starta och utveckla företag. Säger det igen: 40 års E-R-F-A-R-E-N-H-E-T är vad Ulla-Lisa förmedlar till dig.Sedan 2001 driver Ulla-Lisa Thordén Republic Consulting, där hon tar sina kunder från att vara säljskygga till att känna sig säljtrygga. Hennes senaste bok heter Möt kunden öga mot öga, och handlar om det personliga, analoga mötet där du blir vald eller bortvald. I boken presenterar hon VIVA-modellen.

Bok-pa-kopet-Ulla-Lisa-Thorden-vaga-ta-ratt-betalt-writers-forelasningUlla-Lisa-Thordéns bok "Sälj dig själv och ta betalt" ingår till dig som är med

Boken, värd 385 kronor, skickas med posten till dig efter föreläsningen den 25 februari 2021.Boken har sålt i över 14 000 exemplar. Så här säger 3 som läst boken:
”Jag sträckläste din bok genast. Det var verkligen en ”bladvändare”. Det kändes spännande, det var rejäla, handfasta råd serverade med en massa humor, allt på ett enkelt och klart språk. Tack!” – Ulla Keyling”Läste din bok och tog en överstrykspenna för att markera de bästa och viktigaste delarna ur din bok. Nu lyser varje sida som om de vore tussilagofält. Det var helt enkelt så att allt var värt att markera. Tack för en trevlig och innehållsrik bok!” –  Thomas Gahnstedt”Jag tänkte bara passa på att berätta att vi har högläsning varje dag här på kontoret. Vi sitter i soffan och jag läser högt ur boken ”Sälj dig själv och ta betalt! Låter väl som en saga för dig, men det är enda sättet att få tyst på medarbetarna! Ett kapitel varje dag.” – Andreas Bengtsson, Stage IT

Datum och tid

Torsdagen den 25 februari 2021 klockan 10.00-12.00 (inklusive föreläsning, korta övningar och frågestund)

Plats

Digitalt klassrum i Zoom (easy-peasy). Du kan vara med var du än befinner dig.

Arrangör

Please copy me / Mattias Åkerberg (som är UX-writer och copywriter).

Begränsat antal platser

Det finns max 10 platser på föreläsningen. Föreläsningen är nu FULLBOKAD!

Pris

1 900 kronor exklusive moms. Du får en faktura när du anmäler dig, som du har 60 dagar på dig att betala.

Och efteråt …

… får du givetvis 1) hela den inspelade föreläsningen, 2) presentationen, och 3) boken ”Sälj dig själv och ta betalt” (värde 385 kronor), som Ulla-Lisa Thordén har skrivit.

Har du frågor?

Skicka ett mejl till Mattias Åkerberg på mattias@pleasecopyme.se så får du svar.

Vill du börja ta rätt betalt? Fyll i formuläret innan föreläsningen blir fullbokad: